Cách Làm Rau Câu ? Ngon & Chuẩn Nhất 2023

Le të mësojmë se si të bëjmë pelte tradicionale me So La Ngon në recetën e sotme.

Jelly është një pjatë që ekziston prej kohësh. Më kujtohet ende kur isha fëmijë, pashë pelte që shitej në gota të vogla plastike. Dhe pelte në atë kohë ishte vetëm pelte me qumësht kokosi, qumësht, gjethe pandan dhe kafe. Dhe duhet të jetë pelte krokante që të jetë toni i duhur.

Dhe deri më tani, pelte ka kaq shumë variacione të ndryshme që nuk mund t’i “përditësojmë” në kohë. E cila është pelte çaji jeshil, çokollatë, fruta pasioni, taro, pelte frutash, pelte mali, pelte me mijëra shtresa,…

Megjithatë, edhe nëse është vetëm një ngjyrë ose pelte shumëngjyrëshe, me shumë shtresa, parimi i përgatitjes së pelte është shumë i thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë.

Sot do të ndaj me ju se si të bëni pelte tradicionale.

Fillestarët do ta ndjekin lehtësisht këtë recetë. Dhe kjo është edhe receta bazë e mjekrës që duhet të dini në mënyrë që të “transformoheni” në lloje të tjera pelte të shijshme dhe të bukura.

Lani duart mirë dhe le të fillojmë!

Si të bëni pelte

Jelly është një ëmbëlsirë e lezetshme që e pëlqen e gjithë familja! Kjo recetë bazë pelte me 3 shije do t’ju japë bazën për të bërë grupet tuaja pelte.

Përgatitni30 minutë

Gatuaj30 minutë

koha totalesë pari orë

Vakti: Ëmbëlsirë

Specialiteti: Vietnami

Fjalë kyçe: alga deti

Racioni: 4

Kaloritë: 50kcal

Hapi 1: Përgatitni ngjyrosjen për pelte

 • Shtoni pelten, sheqerin në 1250 ml ujë, përzieni mirë dhe zhyteni në ujë për 30 minuta.

 • Qumësht kokosi i shtrydhur nga kokosi i grirë 250 ml.

 • Gjethet e pandanit i grini me pak ujë për të marrë lëngun e gjetheve të pandanit

 • Bëni kafe të menjëhershme me qumësht.

Hapi 2: Gatuani pelten

 • E vendosim tenxheren me pelten ne zjarr, shtojme qumeshtin e kondensuar dhe e ziejme ne zjarr mesatar derisa te marre vale.

 • Prisni që pelte të vlojë për 1 minutë dhe më pas fikni zjarrin.

 • Shtoni qumësht kokosi në pelte dhe përzieni mirë. Ndezni përsëri sobën dhe pelte sapo ka zier pak, më pas fikeni sobën menjëherë.

Hapi 3: Ngjyrosja e peltesë

 • E ndani peltenë në 3 pjesë të barabarta.

 • 1 pjesë mbani për të bërë shtresën e bardhë.

 • 1 pjesë ju jepni gjethet e pandanit për të krijuar ngjyrën e gjelbër.

 • Të tjerat i jepni kafe.

Hapi 4: Hidhni kallëpin e pelte

 • Në kallëp ose në enë pelte do të hidhni pelten njëra pas tjetrës dhe do të alternoni ngjyrat.

 • Lëreni të ftohet dhe vendoseni në frigorifer.

Kaloritë: 50kcal

Detaje Si të bëni pelte

Hapi 1: Përgatitni ngjyrosjen për pelte

1. Fillimisht përgatisni një tenxhere, vendosni në të pluhur pelte, sheqer dhe 1250 ml ujë. E trazojmë mirë dhe e lëmë për 30 minuta që pelte të lulëzojë. Ju mund të rrisni ose ulni sasinë e sheqerit sipas shijes tuaj.

si të bëni pelte

Thithja e pelte është për të ndihmuar pelte të lulëzojë., e lehtë për t’u tretur kur zien. Dhe kjo gjithashtu ndihmon pelte kur bëhet pa lotim.

2. Për të marrë 250 ml qumësht kokosi, mund të blini kokos të grirë në treg dhe të shtrydhni lëngun. Ju mund të përdorni qumësht kokosi të konservuar, por nuk do të ketë shije aq të mirë.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Sữa Gạo Rang Hàn Quốc ? Ngon Nhất 2023

si të bëni pelte

3. Gjethet e pandanit i lani, i prisni në copa të vogla dhe i vendosni në blender. Shtoni pak ujë dhe filtroni për të marrë lëngun.

si të bëni pelte

4. Ju bëni kafe të menjëhershme dhe mbani mend ta bëni atë pak më të trashë. Kafeja e zezë ose qumështi është mirë. Nëse përdorni kafe me qumësht, duhet të përdorni më pak sheqer në përzierjen e ujit me sheqer dhe pelte pluhur, në mënyrë që pelte të mos jetë shumë e ëmbël.

Hapi 2: Gatuani pelten

1. Tenxheren me pelte e vendosni ne sobe dhe e gatuani ne zjarr te ulet. Kushtojini vëmendje përzierjes së shpeshtë në mënyrë që pelte të mos vendoset dhe të ngjitet në fund të tenxheres.

2. Kur pelte të vlojë, prisni edhe 1 minutë, pastaj fikni zjarrin. Në këtë pikë, uji juaj i pelte do të jetë i pastër sepse pluhuri i pelte është tretur.

si ta bëni arrë betel të thjeshtë

3. I shtoni peltesë 250 ml qumësht kokosi dhe e përzieni mirë. Ndezni sobën dhe kur pelte sapo të ketë vluar, fikeni menjëherë sobën. Sepse nëse zieni shumë qumësht kokosi, do të jetë i yndyrshëm dhe do të humbasë yndyrën. Për të mos thënë, nëse e zieni qumështin e kokosit për një kohë të gjatë, do të ketë një fenomen tkurrjeje sepse kokosit ngjiten së bashku.

si të bëni pelte

Hapi 3: Ngjyrosja e peltesë

1. E ndani pelten e kokosit te zier me siper ne 3 pjese te barabarta.

2. Pjesa që mbani për të bërë shtresën e bardhë të pelte.

3. Pjesërisht vendosni lëngun e gjetheve të pandanit. Në varësi të preferencës tuaj ju pëlqen jeshilja e errët ose e hapur, por jepni sasinë e duhur.

4. Shtoni pjesën tjetër të kafesë së menjëhershme. Në mënyrë të ngjashme, nëse ju pëlqen ngjyra e errët ose e lehtë, pak a shumë shija e kafesë, shtoni kafe në përputhje me rrethanat.

Ju e mbani peltenë të ngrohtë duke e ngrohur në një banjë uji në mënyrë që pelte të mos ngrijë ndërsa prisni të derdhet.si te bejme pelte me 3 ngjyra

Hapi 4: Hidhni kallëpin e pelte

Ju mund të përdorni një tabaka të dedikuar për të derdhur pelte. Nëse jo, mund të përdorni çfarëdo lloj kutie që keni në shtëpi.

Më e mira është një kuti xhami, e rrumbullakët ose drejtkëndore. Për shkak se pelte është e nxehtë në këtë kohë, derdhja e saj në një enë plastike nuk është e mirë për shëndetin. Ose nëse nuk keni një kuti, mund ta hidhni në një gotë ose filxhan.

Fillimisht hidhni 1 shtresë pelte kafeje. Do të derdhni çdo shtresë rreth 1-1,5 cm është mirë. Mund ta hidhni ngjyrën sipas dëshirës, ​​por duhet të alternoni shtresën e qumështit të kokosit mes dy shtresave të gjetheve të pandanit dhe kafesë.

Mund të përdorni të gjithë peltenë e çdo ngjyre për secilën shtresë për të bërë 3 shtresa të thjeshta ose ta ndani për të bërë më shumë shtresa..

Prisni që shtresa e parë e pelte të mbyllet, më pas shtoni një shtresë tjetër pelte të bardhë. Duhet ta derdhni butësisht nga muri i kallëpit për t’u siguruar që të mos thyhet pelte poshtë.

Si të bëni pelte bazë

Kur shtresa e dytë e pelte është në sipërfaqe, vazhdoni të derdhni shtresën e pelte pandan. Vetëm vazhdoni ta bëni këtë derisa t’ju mbarojë pelte.

Në këtë pjesë vini re se pelte sapo është qëruar, më pas hidhni një shtresë të re. Do të shihni që pelte ka një shtresë të hollë sipër. Nëse derdhni shumë herët, ngjyrat e pelte do të përzihen së bashku. Nuk do të jetë më e bukur.

Nëse e derdhni vonë, shtresat e pelte nuk do të ngjiten së bashku. Kur hanë, ata do të ndahen nga njëri-tjetri. Përveç kësaj, nëse punoni për një kohë të gjatë, do të shkaktojë ngurtësimin e pluhurit të peltesë së paformuar, duke e bërë të vështirë derdhjen në myk.

Tham Khảo Thêm:  Cách Muối Dưa Chua Chuẩn Nhất 2023

Një këshillë e vogël është se peltenë e pambushur duhet ta mbani në tabaka me ujë të nxehtë. Duke vepruar kështu do ta mbani përzierjen tuaj të pelte në një formë të lëngshme për më gjatë, ndërsa prisni që pelte në tigan të ngrihet.

Hapi 5: Si të bëni pelte – Përfundoi

Prisni që pelte të ftohet plotësisht dhe më pas vendoseni në frigorifer. Pas 2-3 orësh, pelte është mjaft e ftohtë për t’u shijuar.

Nëse e vendosni pelten në kuti, kur të jetë ftohur, merrni pelten dhe priteni në copa sa një kafshatë. Ju mund të përdorni një thikë me një teh të valëzuar për të bërë një prerje të bukur.

si të bëni pelte të shijshme

Kështu kemi përfunduar mënyrën bazë të përgatitjes së pelte me tre ngjyra. Shumë e thjeshtë, apo jo!

Kur bëni pelte në shtëpi, mund të kombinoni lirshëm shijet tuaja të preferuara si dhe të rrisni ose ulni ëmbëlsinë sipas dëshirës.

Mënyra për të bërë pelte është më e larmishme

Nëse dëshironi të bëni shije të tjera, është gjithashtu shumë e lehtë. Mund të zëvendësoni gjethet e pandanit dhe kafenë me përbërës të tjerë.

Për shembull, nëse dëshironi të bëni pelte çaji jeshil, blini pluhur matcha dhe e përzieni në pelte me qumësht kokosi. Dhe hidhni 1 shtresë pelte të bardhë, 1 shtresë matcha e alternuar është në rregull.

Shkurtimisht, shkoni në hapin 2 për të marrë pelten e qumështit të kokosit si sfond për t’u përgatitur për mënyrën e përzierjes së ngjyrave dhe shijeve të preferuara. Çfarëdo që ju pëlqen, thjesht vendoseni në këtë hap.

Mund të shtoni edhe fruta në myk pasi të keni hedhur një shtresë të hollë në fund për të krijuar një pelte frutash freskuese.

si të bëni pelte

Mënyra se si unë ndaj këtu është një mënyrë shumë tradicionale për të bërë pelte. Tre përbërësit kryesorë janë gjithmonë të pranishëm: pluhur pelte, qumësht/sheqer i kondensuar, qumësht kokosi. Përbërësit e qumështit të kokosit ndihmojnë peltenë të ketë gjithmonë një shije të shijshme yndyrore.

Më vonë, llojet e pelte kanë ndryshuar shumë dhe qumështi i kokosit ndonjëherë nuk është në recetë. Por për mua, pelte kokosi ? është akoma më e mira. Për të kthyer lule për pelte kokosi, shpesh e hedh pelte në kallëpe të formave të ndryshme. Edhe nëse e bëni pelte vetëm në një ngjyrë, është sërish e bukur, apo jo?

Phuong Nguyen's Coconut Jelly Receta 92 - Cookpad

Çfarë është pelte?

Ju keni ngrënë pelte shumë herë tashmë. Pra, a e dini se nga është bërë ky pluhur pelte? Kemi 2 lloje pelte, tip crispy dhe tip fleksibël. Lloji crispy është ai tradicional. Dhe pelte fleksibël do të shfaqet më vonë. Dhe këto 2 lloje pelte janë bërë nga përbërës të ndryshëm.

Pluhuri Crispy pelte është bërë tërësisht nga ushqimi 100% natyral. Kjo është alga e kuqe Gracilaria. Nëpërmjet procesit të gatimit të orizit ngjitës, filtrimit, heqjes së ujit dhe tharjes dhe më pas bluarjes imët, marrim pluhur pelte siç dihet.

Pluhuri Crispy pelte ndihmon që produkti të jetë i ngrirë krokant dhe i fortë, kështu që është i përshtatshëm për të bërë pelte dhe pelte tradicionale. Dhe kur e blini, nëse shikoni në paketim dhe shihni fjalën Agar, është një pelte krokante..

Dhe pluhur pelte fleksibël ka përbërësin kryesor është alga deti. Ky pluhur e bën produktin e përfunduar të ashpër dhe të zhdërvjellët. Prandaj, është i përshtatshëm për të bërë pelte si pelte kokosi, mbushje etj.

Për ta dalluar nga pelte krokante, do të vini re fjalët pelte ose pelte fleksibël në paketim.

si të bëni pelte

Cili është ndryshimi midis pluhurit të pelte dhe xhelatinës?

Pluhuri i pelte dhe xhelatina kanë të njëjtat veti të krijimit të ngurtësimit dhe ngjitjes.

Sidoqoftë, pluhuri i pelte dhe xhelatina janë bërë nga dy përbërës krejtësisht të ndryshëm dhe kanë shkallë të ndryshme përdorimi. Për më tepër, aftësia e ngrirjes së pelte është 8 herë më e fortë se ajo e xhelatinës.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Kem Chuối Ngon & Đơn Giản Tại Nhà

Ndërsa pelte rrjedh nga bimët, xhelatina është një proteinë pothuajse e pastër, pa erë, pa shije, transparente ose pak e verdhë, e marrë pas zierjes së lëkurës (lëkurave) të kafshëve.mishit të derrit, kockave etj.

Gjiza e xhelatinës do të jetë e butë dhe e përtypur si pelte qumështi në çajin Khuc Bach, ndërsa pelte është krokante dhe e fortë.

Hapat në përgatitjen e pelte

Nëse në të kaluarën bëhej shumë e thjeshtë pelte, sot ka shumë versione. Nga shumëllojshmëria e shijeve bie edhe sofistikimi në formë.

Jelly tani është bërë jo vetëm për të ngrënë, por edhe për të dekoruar, dhe gjithashtu një vend për krijuesit e tij për të shpalosur kreativitetin dhe pasionin e tyre.

Dhe mënyra për të bërë pelte sot është gjithashtu shumë e ndryshme nga mënyra tradicionale. Jo vetëm gjethet e ananasit dhe kafeja me qumësht kokosi, por gjithçka ka ndryshuar, përveç… pluhur pelte.

E mbani mend ende “kupën e pelte fëmijërisë” të shumë njerëzve?

si të bëni pelte pandan

Dhe pelte po bëhet gjithnjë e më shumë ngjyra. Kjo është një pelte me shtatë nivele, vetëm duke e parë më bën të ndihem e shijshme dhe dua ta ha menjëherë:

Më pas erdhi pjata me pelte me mijëra shtresa që dukej jashtëzakonisht e përpiktë:

si të bëni pelte

Dhe pelteja e ylberit është aq e bukur, aq e bukur sa nuk mund ta duroj ta ha nga frika se mos prishet:

Dhe pelte peshku që shkaktoi ethe për një kohë:

Making Son Thuy Kandil deti | Passhija e dashurisë

Shkoni te forma jashtëzakonisht të sofistikuara si kjo tabelë shahu, për shembull:

si të bëni pelte

Dhe kjo “kungfu ultimate” është pelte 3D e gjallë:

Arti xhelatinë 3D - Ku të gjeni dhe si të bëni lule Jello ...

Dhe për shkak se forma është shumë e bukur, agar sot përdoret gjithashtu për të bërë torta ditëlindjesh në vend të ëmbëlsirave të zakonshme. Çfarë ka më mirë se një dhuratë për ditëlindje me një tortë pelte 3D si kjo.

E shihni, pjata jonë e njohur me pelte ka gjithashtu aftësinë të “ndryshojë” në ngjyrë dhe pamje si ëmbëlsira ngjitëse orizi arrogante me lule fasule koreane.

E gjitha kjo falë krijimtarisë së pafund të njeriut. Ushqimi nuk është më thjesht një vend për të ngrënë, por një vend për të thithur shpirtin e krijuesit në të. Çdo pjatë është një fëmijë arti që mban identitetin e veçantë të secilit artist në kuzhinë.

si të bëni pelte

“Zbulimi i sekretit” si të bëni pelte 3D

Pelte 3D e ka origjinën nga Japonia dhe më pas është importuar në Vietnam. Kjo metodë ka 2 lloje: pelte 3D e zhytur dhe lundruese.

Për të bërë pelte 3D të zhytur, sekreti është përdorimi i një grupi mjetesh të specializuara duke përfshirë një cilindër dhe një gjilpërë në formë luleje.

Fillimisht e derdhni pelten ne kallepin e sfondit me format e deshiruara si rrethi, katrori, zemra… Me pas perdorni cilindrin dhe gjilperen per te pompuar pelten me ngjyre dhe krijoni nje forme lulesh brenda pjeses pelte.sfondi.

si të bëni pelte

Sa i përket peltesë 3D lundruese, do t’ju duhen kallëpe silikoni në formë lulesh dhe gjethesh. Me kallëp krijoni format e dëshiruara të luleve dhe më pas e ngjitni në pelte sfondi. Me zgjuarsi dhe sofistikim në rregullim, prodhuesi do të krijojë pelte peshku lundrues 3D mbresëlënës dhe tërheqës.

si të bëni pelte

Pra, sot kemi mësuar shumë për pelte! Është thjesht pelte, por ka shumë gjëra interesante, apo jo!

Shpresojmë të keni sukses me këtë recetë të lezetshme pelte!

*Foto: Burimi në internet

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Làm Rau Câu ? Ngon & Chuẩn Nhất 2023 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy