Cách Làm Pate Chay Chuẩn Nhất 2023

Nëse ju pëlqen të hani pate, por jeni pak të shqetësuar për mëlçinë e derrit dhe yndyrën e derrit në pate tradicionale, provoni të bëni pate vegjetariane. Kjo lloj pate është gjithashtu jashtëzakonisht e shijshme si pateja tradicionale nëse dini të bëni pate vegjetariane.

Duke iu referuar patesë, imagjinojmë menjëherë diçka ngjyrë kafe, shumë të butë, të yndyrshme por jashtëzakonisht të shijshme. Kjo është edhe karakteristikë e pate vegjetariane! Pateja vegjetariane me shije të shijshme vlerësohet nga shumë njerëz si “një nëntë një dhjetë“Krahasuar me pastën tradicionale të mëlçisë së derrit.

Por ka një pikë që pateja tradicionale e mëlçisë vështirë se mund të përputhet. Ky është niveli i sigurisë për shëndetin e përdoruesit. Pa organe shtazore si pateja e mëlçisë, përbërësit kryesorë të patës vegjetariane përfshijnë fasulet, kërpudhat dhe arrat. Falë kësaj, kur përdorni pate vegjetariane, ju dhe familja juaj nuk do të shqetësoheni për ngarkimin e shumë kolesterolit të keq, por në vend të kësaj do të keni proteina bimore dhe një shumëllojshmëri mineralesh natyrale.

Mënyra për të bërë pate vegjetariane në thelb përfshin ende hapat e përgatitjes së përbërësve, purejes së përbërësve dhe gatimit të patës. Për detaje se si të bëni pate vegjetariane, ju lutemi ndiqni ndarjen e That’s Delicious nga fillimi në fund!

Si të bëni pate vegjetariane

Çdokush mund të bëjë pate vegjetariane lehtësisht me produkte të gatshme, të bukura dhe të shijshme.

Përgatitni25 minutë

Gatuaj20 minutë

koha totale45 minutë

Vakti: Ushqim vegjetarian

Specialiteti: Vietnami

Fjalë kyçe: pate vegjetariane

Racioni: 800 g

Kaloritë: 268kcal

 • 500 g kërpudha
 • 150 g Tofu
 • 100 g fara të thata të menjëhershme
 • 100 g qepë baro
 • 100 ml krem pana
 • 3 lugë çaji piper i bluar
 • 15 g kakao pluhur
 • 40 g gjalpë

Erëza me kërpudha të skuqura

 • 2 lugë gjelle vaj gatimi
 • 2 lugë çaji pluhur supë vegjetariane/erëza vegjetariane/kripë e bardhë
 • së pari lugë çaji sheqer kaf/sheqer i bardhë
 • 3 lugë çaji soje

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

 • Prisni kapakun e kërpudhave të kofshëve të pulës dhe më pas lani trupin e kërpudhave.

 • Prisni trupin e pjerrët në një trashësi prej 3 mm.

 • Lani tofu, priteni në katrorë 2 cm.

 • Qepët hiqen nga rrënja, lahen dhe priten hollë.

 • Ngrohim pak vaj në një tigan dhe kaurdisim qepën derisa të marrë aromë.

 • Skuqini kofshët e pulës me qepë baro për 3 minuta, më pas shtoni erëza tek kërpudhat e skuqura me tofu dhe skuqini.

 • Gatuani edhe për 8 minuta të tjera derisa përbërësit të jenë gatuar plotësisht.

Hapi 2: Përzieni patën vegjetariane

 • Vendosni farat e thata në një blender për t’i bërë pure.

 • Shtoni përbërësit e skuqur dhe përziejini për 10 sekonda.

 • Shtoni kremin, pluhur kakao dhe piper dhe përziejini për 20 sekonda.

 • Përziejini derisa masa të jetë e trashë dhe e lëmuar.

Hapi 3: Piqni pate vegjetariane

 • Ngrohni paraprakisht fryerjen me ajër në 190°C për 5-10 minuta.

 • Rreshtoni tavën e pjekjes me letër furre.

 • Hidhni ngadalë paten e pure vegjetariane në myk.

 • Prekni lehtë kallëpin dhe e shpërndani në mënyrë të barabartë në sipërfaqe.

 • Mbulojeni tavën e pjekjes me fletë metalike.

 • E pjekim në frulator me ajër për 20 minuta në 190C.

 • Hiqni folenë dhe piqini për 10 minuta të tjera derisa sipërfaqja e patesë vegjetariane të jetë e fortë.

Racioni: 100g | Kaloritë: 268kcal

Si të bëni pate vegjetariane në detaje

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Përbërësi kryesor i patës vegjetariane, siç e keni marrë me mend, përbërësit janë bimët që përdoren në shumë pjata vegjetariane. Ato janë përbërës duke përfshirë kërpudha, tofu dhe një shumëllojshmëri arrash të thata.

Me përbërës që janë mjaft të lehtë për t’u gjetur dhe fleksibël për t’u zëvendësuar, ju do të zgjidhni të blini shpejt.

 • Kërpudhat kanë shumë lloje dhe mund të blini kërpudha kashte, kërpudha bore, kofshë pule etj. Unë zgjedh të përdor kofshët e pulës. Kështu që unë do të zgjedh të blej kërpudha që janë të forta në dorë, kanë një trup të bardhë, pa vija të çuditshme dhe një kapak kërpudhash të rrumbullakët, kafe të errët.
 • Tofu, mos zgjidhni të blini tofu të rinj! Por zgjidhni të blini tofu të shtypur. Ju blini tofu në dyqane me reputacion në zonën tuaj të banimit. Duhet t’i kushtoni vëmendje ëmbëlsirave të fasules janë të verdhë të bardhë, aromatik me sojë, guaska e jashtme ka një rezistencë të lehtë.
 • Arra të thata, duhet të zgjidhni të blini llojin e përpunuar, aromatik, mund të hahet menjëherë. Në varësi të shijes së familjes suaj, mund të zgjidhni të përdorni kikirikë, bajame, arra makadamia, arra, etj. Mund të përzieni 2-3 lloje arra së bashku për sa kohë të siguroni volumin e rekomanduar në recetë ushqimore.

Përbërësit në pate vegjetariane përdorin gjithashtu krem ​​pana dhe qepë baro. Ato i shtohen patës vegjetariane për të rritur shijen e yndyrshme dhe për të krijuar aromë. Nëse nuk mund t’i blini këto dy përbërës, mund të përdorni në mënyrë fleksibël hirrë dhe qepë në vend të tyre!

Me një shikim, do të shihni se pateja vegjetariane nuk ka shumë përbërës të ndërlikuar. Pasi përbërësit të jenë gati, përgatisni çdo pjatë me radhë.

Përdorni një thikë për të prerë kapakun e zi të kërpudhave kafe. Kjo pjesë përmban shumë stomak kërpudhash, nëse i shtohet patës vegjetariane, pas vetëm 1 ose 2 ditësh pateja do të jetë viskoze, e pangrënshme dhe duhet të hidhet. Nëse nuk i kushtoni vëmendje, nëse e hani, do të merrni helmim të rëndë nga kërpudhat. Pra, për të qenë të sigurt, duhet të heqim kapakun e kërpudhave.

I lani kofshët e pulës disa herë me ujë të pastër. Më pas prisni pjerrësinë rreth 3 mm të hollë.

Tofu-n e lani me ujë të pastër dhe më pas e prisni në katrorë të vegjël rreth 2 cm.

Qepët baro i hiqni rrënjën, i lani me ujë të pastër dhe më pas i prisni në copa të holla.

pate vegjetariane tln 2

Ngrohni vajin e gatimit në një tigan për të përgatitur përbërësit. Kur vaji të jetë nxehur, shtoni qepën dhe skuqeni derisa të marrë aromë.

Nuk keni nevojë të skuqni qepët baro, por kur shikoni qepët janë të buta dhe aromatike, atëherë shtoni kërpudhat e prera në feta dhe i përzieni së bashku.

Pasi të keni skuqur kofshët e pulës me qepë baro për rreth 3 minuta, më pas shtoni tofu-në e prerë në feta dhe erëzat për të skuqur kërpudhat.

I gjithë procesi i skuqjes, mos harroni ta mbani nxehtësinë në mesatare! Përziejini mirë për rreth 2 minuta, në këtë kohë do të shihni se përzierja e skuqur sekreton shumë ujë. Thjesht e lini në sobë dhe gatuajeni edhe për 8 minuta të tjera për t’i lënë kërpudhat të gatuhen plotësisht dhe sigurohuni që përzierja të injektojë erëzat.

pate vegjetariane tln 3

Nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë se përbërësit e skuqur do të grimcohen. Sa më shumë kërpudhat e gatuara me kujdes të jenë të sigurta për shëndetin, ne shmangim helmimin më vonë.

Për më tepër, herën tjetër, përbërësit do të bëhen pure, kështu që sa më shumë të kenë nevojë të skuqen, aq më të butë do të jenë.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Bò Sốt Vang ? Ngon & Chuẩn Nhất 2023

Hapi 2: Përzieni patën vegjetariane

Ju përgatitni një përpunues ushqimi me një kapacitet pak të lartë për të mund të bluani farat e thata. Në të njëjtën kohë, një blender i fortë siguron që përbërësit e pate vegjetariane të jenë më të imët.

Fillimisht vendosni farat e thata në bluarje. Më pas shtoni përbërësit e butë të skuqur dhe përzieni për 10 sekonda.

Vazhdoni të shtoni kremin e rrahur, pluhur kakao, piper dhe bluajini së bashku.

pate vegjetariane tln 4

Për ta bërë pate vegjetariane kafe të errët si pateja tradicionale, përdorni pluhur të pastër kakao të shtuar. Pluhuri i kakaos i sjell edhe pak aromë tërheqëse patës vegjetariane. Mos përdorni çokollatë me qumësht!

Përziejini për rreth 20 sekonda, do të shihni se përzierja ka një konsistencë të lehtë dhe të lëmuar.

Nëse përzierja ju duket shumë e lirshme, mund të shtoni 2 lugë tërshërë ose 1 lugë niseshte misri që të trashet pak pateja vegjetariane!

pate vegjetariane tln 5

Hapi 3: Piqni pate vegjetariane

Mund të zgjidhni të piqni patën vegjetariane në një tigan me ajër ose në furrë. Ju duhet të ngrohni grilën për 5-10 minuta në mënyrë që nxehtësia të shpërndahet në mënyrë të barabartë. Fitues me ajër që ngrohni paraprakisht 190oC dhe furre ne 200oC.

Për të pjekur patën do të përdor frulatorin. Pateja vegjetariane duhet të piqet në skarë për ta bërë më aromatik, jo të zihet në avull si mënyra tradicionale e përgatitjes së patës.

Forma metalike që siguroheni është e pastër, e thatë dhe e veshur me një shtresë letre dylli brenda.

Në tavën e pjekjes hidhni ngadalë masën e puresë së patës.

Niveli i patesë vegjetariane në kallëp duhet të jetë rreth 5 cm i lartë në mënyrë që pas pjekjes pateja të zgjerohet pak pa u derdhur nga kallëpi. Rrihni lehtë dhe përdorni një lugë për të përhapur patetën për të vulosur mykun dhe rrafshuar në sipërfaqe.

E mbuloni kallëpin me folie dhe e pjekim në frulator me ajër për 20 minuta në 190oC. Mbështjellja me petë ndihmon që pateja vegjetariane të gatuhet mirë brenda.

Më pas hiqni letrën dhe piqni për 10 minuta të tjera. Në këtë kohë, pjekja e ndihmon patën vegjetariane të lëshojë avullin dhe të shtrëngojë sipërfaqen.

pate vegjetariane tln 6

Do të nuhasni gradualisht patën e shijshme vegjetariane!

Nëse përdorni furrën për të pjekur pate vegjetariane, metoda është e njëjtë me një fërgesë pa vaj, por do t’ju marrë rreth 5-10 minuta më shumë!

Hapi 4: Si të bëni pate vegjetariane – U krye

Kur të mbarojë koha e pjekjes, hiqni mykun e patesë vegjetariane nga fryerja.

Nëse dëshironi që pateja vegjetariane të jetë më e pasur, mund të përdorni gjalpë pa kripë ose djathë të freskët për ta fërkuar mbi patën e ngrohtë. Nëse nuk ju pëlqen, mund ta kapërceni këtë veprim.

Lëreni patën vegjetariane në temperaturën e dhomës për 20 minuta që të ftohet plotësisht. Më pas përdorni fletën e parë për të mbuluar mykun e patesë vegjetariane.

Pateja vegjetariane duhet të jetë e ngurtë, ndaj vendoseni mykun për pate në frigorifer për 8 orë ose gjatë gjithë natës!

Pas pritjes, pateja e shijshme vegjetariane ka përfunduar për t’u nxjerrë për të ftuar të gjithë familjen për ta shijuar.

Përdorni një thikë ose krem ​​gjalpi për të hequr patenë vegjetariane nga kallëpi dhe e prisni në copa sa një kafshatë!

pate vegjetariane tln 7

Pateja vegjetariane është e trashë, ka një strukturë të lëmuar sfungjer dhe aroma nuk është e ndryshme nga pateja tradicionale.

Kur hani pate vegjetariane, do të ndjeni qartë shijen e mishit të një sërë përbërësish bimorë të përzier me piper të butë, aromë të fortë qepe dhe krem ​​yndyror.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Chè Dưỡng Nhan ? Thanh Mát Đẹp Da & Ngon Nhất 2023

Pateja vegjetariane është e butë dhe e lëmuar kur hahet, ndjesia e shkrirjes në majë të gjuhës është shumë interesante dhe e shijshme.

Pateja vegjetariane me bukë është ndoshta mënyra më tradicionale për ta shijuar. Së shpejti ka një bukë të shijshme pate vegjetariane, plot energji.

pate vegjetariane tln 8

Mund të krijoni më shumë pjata me pate vegjetariane si bukë trekëndëshi pate vegjetariane, pate për pica vegjetariane,… Të gjitha janë shumë tërheqëse për shijet!

Pateja vegjetariane duhet të hahet brenda 3 ditëve nga momenti i përgatitjes. Për shkak se gjella përdor kërpudha të freskëta, duhet të kemi shumë kujdes.

Disa lloje të tjera pate vegjetariane

Në recetën e mësipërme, unë kam ndarë me ju një pate vegjetariane të bërë nga tofu, fara të thata dhe kërpudha. Kjo recetë nuk është një recetë gjenerike pate vegjetariane. Në varësi të preferencave dhe shijeve të familjes suaj, ju mund të përdorni në mënyrë fleksibël ushqime të tjera për të bërë patën tuaj vegjetariane.

Ju lutemi referojuni disa sugjerimeve për lloje të tjera pate vegjetariane!

Pate fasule e kuqe vegjetariane

Me shtimin e fasuleve të kuqe në përbërës, pateja e kuqe vegjetariane duket shumë tërheqëse. Fasulet e kuqe do të sjellin një aromë të lezetshme me një ëmbëlsi të lehtë në patën vegjetariane.

Për shkak se fasulet e kuqe kur gatuhen kanë një strukturë pak të trashë, duhet t’i kushtoni vëmendje lagështirës gjatë procesit të përgatitjes për të shmangur tharjen e patesë vegjetariane të fasules së kuqe!

pate vegjetariane tln 9

Drithëra të përziera pate vegjetariane

Nëse nuk ju pëlqen të hani pate vegjetariane me pure, mund t’i bluani plotësisht përbërësit. Copat e përbërësve në pate vegjetariane me siguri do të nxisin kureshtjen e të gjithëve duke hamendësuar se cilët përbërës përfshihen?

Mund të shtoni sipas dëshirës arra si kikirikë, sojë, bajame, makadamia, … për të bërë përbërësit e patës vegjetariane të përzier me drithëra. Mendoj se kjo pjatë do të pëlqehet më shumë nga të rinjtë dhe gjyshërit më të rritur do të pëlqejnë të hanë pate vegjetariane të pjekur imët.

pate vegjetariane tln 10

Pate vegjetariane me susam të zi, kikirikë

Pateja vegjetariane mund të ruhet në një kavanoz qelqi transparent për të parë ngjyrën e bukur dhe për të rritur shijshmërinë. Pateja vegjetariane në një kavanoz qelqi zakonisht gatuhet me avull në një banjë uji.

Përbërësit për këtë pate vegjetariane mund të përdorni susam të zi, kikirikë të kombinuar me kërpudha, tofu siç sugjerohet. Të gjithë përbërësit janë shumë të njohur dhe të lehtë për t’u gjetur.

pate vegjetariane tln 11

Kur isha në shkollë, haja shumë bukë pate, por atëherë haja vetëm patenë tradicionale të mëlçisë. Më thuaj nëse në atë kohë të rriturit në familje dinin të bënin pate vegjetariane, do të ishte mirë, jam i sigurt që do të haja dhe do të mbështesja në mënyrë aktive.

Tani që di të bëj pate vegjetariane, me një metodë jashtëzakonisht të shpejtë, sa herë të dua, mund të bëj një kuti pate vegjetariane të ruajtur në frigorifer për ta ngrënë për disa ditë.

Është mirë të keni pak ushqim të menjëhershëm në frigorifer në mëngjes. Mund të përgatisim shpejt një mëngjes të plotë dhe të plotë. Dhuratat e mëngjesit për t’u ngrënë në shtëpi me familjen janë gjithashtu shumë të përshtatshme ose paketohen për t’i marrë në punë ose në shkollë.

Le të përgatisim disa thesare në frigorifer!

Dhe mos harroni të ndiqni hashtagun #thatlangon edhe në Instagram!

* Koleksioni i fotografive

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Làm Pate Chay Chuẩn Nhất 2023 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy