Cách Làm Bánh Giò Mềm Mịn Siêu Ngon

Nëse dëshironi të rifreskoni menunë për mëngjes, pse nuk provoni mënyrën për të bërë rolls pranverë të nxehtë, të butë dhe të shijshëm në Really Delicious?

Banh gio është një nga gatimet shumë të njohura për çdo familje. Njerëzit shpesh përdorin rrotullat e pranverës në mëngjes për shkak të shpejtësisë, komoditetit dhe ushqimit.

Përveç kësaj, roletë e pranverës janë gjithashtu një nga ushqimet e rrugës që pëlqehen nga shumë të rinj. Sidomos në motin e ftohtë të vjeshtës ose në të ftohtin e dimrit, ju mund të shihni ndonjë shitës ambulant ose restorant në trotuare me rrotulla të nxehta të pranverës në rrugët e Hanoi.

Këto role të shijshme dhe të shijshme pranverore duken të vështira për t’u bërë, por në fakt janë shumë të thjeshta. Ndiqni recetën super të detajuar më poshtë për të bërë rrotulla me gëzof për të ftuar familjen tuaj për t’u shijuar.

Si të bëni Spring Rolls

Detaje se si të bëni rrotulla të shijshme të buta të derrit të nxehtë në shtëpi

Përgatitni40 minutë

Gatuaj30 minutë

koha totalesë pari orë dhjetë minutë

Vakti: Ëmbëlsirë

Specialiteti: Vietnami

Fjalë kyçe: simite

Racioni: 5 copë

Kaloritë: 440kcal

Përbërësit e brumit të tortës

 • 200 g Miell orizi i filtruar
 • 650 ml lëng pule (0,5 kg kocka pule + 1,5 litra ujë + kripë)
 • së pari lugë gjelle vaj gatimi

Përbërësit e tortës

 • 160 g mish derri i grire (pjesa e shpatullave)
 • 100 g vesh druri (kërpudha mace)
 • 40 g fasule (maniokë)
 • 50 g qepë
 • 3 e qepë e thatë
 • së pari lugë gjelle qepë e skuqur
 • 2 lugë gjelle vaj gatimi
 • 1/4 lugë çaji fara erëza
 • 1/4 lugë çaji salce peshku
 • 1/4 lugë çaji rrugë
 • Kripë, piper

Largohu me banane

 • 5 gjethe të mëdha banane (25 cm të gjata secila)
 • 5 gjethe të vogla banane (15 cm të gjata secila)

Hapi 1: Thith miell orizi të filtruar

 • Ziejini kockat e pulës me ujë për rreth 30-45 minuta dhe më pas filtroni përmes një sitë për të hequr kockat e grira të pulës.

 • Thithni 650 ml lëng mishi të ngrohtë (rreth 40 °C) me miell orizi të filtruar, përzieni mirë, më pas kullojeni në një sitë dhe lëreni të pushojë për 30-45 minuta.

Hapi 2: Përgatitni tortën

 • Thithni veshin e drurit që të lulëzojë, më pas lajeni, prisni kërcellin dhe copëtoni imët.

 • Marinojeni mishin e bluar me erëza, salcë peshku, sheqer dhe piper.

 • Lani qepët, qepët e thata dhe bizelet dhe i prisni në copa të vogla të ngjashme me veshin e drurit.

 • Skuqim qepën dhe qepën e tharë, më pas shtojmë bizelet dhe i trazojmë mirë për 1 minutë.

 • Vazhdoni të shtoni mishin e bluar në ishull. Kur mishi të jetë gatuar, shtoni kafkën e drurit dhe përzieni për rreth 2 minuta, më pas shtoni erëza për shije dhe më pas fikni zjarrin.

 • Në fund shtoni qepët e skuqura dhe përziejini mirë.

Hapi 3: Përgatitni gjethet e bananes për të mbështjellë tortën

 • Lani dhe prisni 5 gjethe të mëdha bananeje me gjatësi 25 cm secila dhe 5 gjethe të vogla me gjatësi 15 cm secila.

 • Më pas, ziejini në ujë të vluar për rreth 10-15 sekonda, më pas hiqni gjethet dhe thajini me një peshqir të pastër ose letër thithëse. Uji i sapo zier përdoret për të avulluar kekun.

 • Më pas, palosni gjethet e bananes për të përgatitur paketimin e kekut.

Hapi 4: Mbështilleni tortën

 • Përzieni miellin e orizit dhe përzierjen e lëngut në një tigan që nuk ngjit mbi nxehtësinë e lartë. Më pas uleni zjarrin në nivelin më të ulët kur brumi të fillojë të shfaqet.

 • E trazojmë vazhdimisht derisa brumi të trashet, më pas shtojmë 1 lugë vaj gatimi dhe e trazojmë me një shpatull për rreth 10 minuta.

 • Kur brumi të mos ngjitet më në tigan, fikni zjarrin.

 • Për të mbështjellë kekun, vendosni 2 lugë miell në gjethen e palosur të bananes dhe më pas fërkojeni në murin rrethues.

 • Më pas, shtoni 2 lugë gjelle me mbushje mishi dhe më pas shtoni 2 lugë miell sipër. Ziejini për të mbuluar mbushjen dhe palosni gjethet.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Kim Chi Củ Cải Ngon & Chuẩn Vị Nhất {yy]

Hapi 5: Ziejeni tortën me avull

 • Nxehni një tenxhere mesatare me ujë për të ekspozuar gjethet, kur uji të vlojë, vendosini ëmbëlsirat në një tenxhere me avull në zjarr mesatar për rreth 30 minuta.

 • Kur keku të jetë zier, e nxjerrim nga vapori, e presim të ftohet dhe e shijojmë. Torta është shumë aromatik me një kore super të butë dhe ruan aromën e gjetheve të bananes.

Kaloritë: 440kcal

Si të përgatisni në detaje rolet e pranverës

Hapi 1: Thith miell orizi të filtruar

Së pari, duhet të përgatisni lëngun e pulës duke zier 0,5 kg kocka pule me 1,5 litra ujë dhe 1 lugë çaji kripë për 30-45 minuta. Pas kësaj, ju ripërpunoni lëngun për shije, mos e lini lëngun të jetë shumë i kripur.

Më pas, lëreni lëngun të ftohet në rreth 40 °C, më pas filtroni përmes një sitë për të hequr kockat e grira të pulës, më pas merrni 650 ml lëng mishi për të njomur miellin e filtruar të orizit.

si te bejme rrotulla pranverore

Vendosni miellin e filtruar të orizit në një tas të madh dhe më pas shtoni ngadalë lëngun e pulës dhe përzieni butësisht me duar. Pas kësaj, e filtroni këtë përzierje përsëri përmes një sitë në mënyrë që korja e tortës me avull të jetë më e lëmuar.

Më pas e lini brumin të pushojë për rreth 30-45 minuta.

Hapi 2: Si të bëni petulla – Përgatitni mbushjen

Ndërsa prisni që brumi të pushojë, lagni kërpudhat e veshit të drurit që të lulëzojnë, më pas lajini, prisni kërcellin dhe copëtoni imët.

Për mishin e bluar, përzieni atë me ¼ lugë çaji erëza, ¼ lugë çaji salcë peshku, ¼ lugë çaji sheqer dhe piper për të mbushur mishin me erëza.

Për qepët, qepët e thata dhe bizelet, duhet t’i lani dhe t’i prisni në copa të vogla të ngjashme me veshët e drurit. Duhet të keni parasysh se është më mirë të presim fasulet dhe bizelet sesa qepët dhe qepët e thata.

si te bejme rrotulla pranverore

Më pas vendoseni tiganin në sobë me nxehtësi mesatare, prisni që tigani të nxehet, më pas shtoni 2 lugë vaj gatimi dhe më pas shtoni qepët dhe qepët e thata në ishull. Kur qepa të bëhet pak transparente, shtoni panxharin e grirë imët dhe përzieni për 1 minutë.

Më pas shtoni mishin e grirë dhe përzieni mirë. Kur mishi i bluar të jetë gatuar, shtoni kërpudhat e veshit të drurit të fundit për të krijuar një kërcitje. E trazoni mirë për rreth 2 minuta, më pas e shijoni dhe më pas fikni zjarrin.

Në fund shtoni qepët e skuqura dhe i përzieni mirë.

Si të bëni rrotulla të buta të pranverës - është e shijshme

Hapi 3: Përgatitni gjethet e bananes për të mbështjellë tortën

Për çdo kek duhet të përgatisni 2 gjethe në mënyrë që gjatë zierjes së kekut të mos ketë frikë se do të hyjë avulli, 1 gjethe e madhe është 25 cm e gjatë dhe 1 gjethe e vogël është 15 cm e gjatë dhe e larë. Numri i përgjithshëm i kartave për t’u përdorur është 5 karta të mëdha dhe 5 karta të vogla. Nëse keni një këllëf të gjatë me gjethe bananeje, mund t’i prisni gjethet që të përshtaten.

Ju duhet të zgjidhni gjethet e bananes që nuk janë as shumë të reja dhe as shumë të vjetra. Gjethet e vjetra janë më të prirura ndaj grisjes.

Fillimisht vendosni në sobë një tenxhere të madhe me ujë për të bërë lëngun e gjetheve të bananes. Ndërsa prisni që uji të vlojë, lani gjethet e bananes.

Më pas, përdorni një thikë/gërshërë për të prerë damarët e fortë të gjetheve në mënyrë që mbështjellja e tortës të jetë më e lehtë. Kushtojini vëmendje prerjes nga gjethet për të shmangur grisjen e gjetheve.

si te bejme rrotulla pranverore

Kur uji të vlojë, qëroni lehtë gjethet e bananes për rreth 10-15 sekonda, më pas i nxirrni dhe i thani me një peshqir të pastër ose letër thithëse ushqimore. Mos harroni të mbani ujin që sapo është përdorur për të avulluar tortën, ky ujë gjithashtu kontribuon për ta bërë kekun më aromatik.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Chả Cá Lã Vọng ? Ngon Và Chuẩn Nhất

si te bejme rrotulla pranverore

Më pas, palosni gjethen e bananes për të përgatitur paketën e kekut. Ka shumë mënyra të ndryshme të mbështjelljes, mund t’i referoheni si të palosni gjethet e bananes për të mbështjellë ëmbëlsirat si më poshtë:

Së pari, vendosni një gjethe të madhe bananeje në tavolinë, ana jeshile e errët është ngjitur me sipërfaqen e tryezës dhe ana jeshile e lehtë është e kthyer lart. Më pas, vendosni gjethen e vogël të bananes, ana jeshile e lehtë do të jetë ngjitur me gjethen e madhe të bananes, dhe ana jeshile e errët do të kthehet lart. Ju vini re, damarët e dy gjetheve të bananes duhet të kryqëzohen me njëra-tjetrën në formën e një kryqi.

 1. Më pas, e palosni diagonalisht për të formuar një trekëndësh dhe zbutni vijën e rrudhës.
 2. Ju vazhdoni të palosni në një trekëndësh tjetër dhe të lëmoni palosjen për ta bërë atë drejt.
 3. Nga vija e mesit, 1-1,5 cm larg, palosni një krahun anësor lart që të përkojë me pjesën e sipërme të mesit.
 4. Pastaj ktheni anën e pasme dhe bëni të njëjtën gjë.

Si të bëni role të thjeshta pranverë në shtëpi - është e shijshme

Më pas, hiqni 2 shtresat e gjetheve për të krijuar një mes të zbrazët për të shtuar mbushjen.

Hapi 4: Si të bëni rrotulla të pranverës – mbështjellëse ëmbëlsirash

Para se të mbështillni tortën, duhet të përzieni brumin derisa të gatuhet. Vendosni një tigan që nuk ngjit në sobë, më pas shtoni përzierjen e miellit të orizit dhe përzieni mirë. Në fillim përzieni vazhdimisht në zjarr të lartë. Kur brumi fillon të duket me gunga, ulni nxehtësinë në minimum.

si te bejme rrotulla pranverore

Duhet të përzieni vazhdimisht, kur brumi të trashet, shtoni 1 lugë vaj gatimi dhe përzieni mirë. Mund të përdorni një shpatull për të trazuar, brumi do të jetë më i hollë dhe më i butë.

E trazojmë derisa brumi të mos ngjitet më në tigan, më pas fikeni zjarrin. Koha totale e përzierjes me nxehtësinë më të ulët është rreth 10 minuta.

si te bejme rrotulla pranverore

Fletën e palosur të bananes mund ta vendosni në një filxhan, ose mund ta mbani me dorë, megjithatë, vendosja e saj në filxhan e bën më të lehtë shtimin e mbushjes.

Shtoni 2 lugë miell dhe më pas e fërkoni në mënyrë të barabartë dhe e shpërndani rreth murit. Më pas, shtoni 2 lugë gjelle mbushje mishi dhe më pas 2 lugë miell sipër. Përdorni një lugë të re të zhytur në vaj gatimi për të fërkuar pjesën e sipërme të brumit për të mbyllur mbushjen. Zhytja në vaj gatimi do të ndihmojë që luga të mos ngjitet në brumë dhe sipërfaqja e brumit do të jetë më e lëmuar dhe më e sheshtë.

Pas kësaj palosni gjethet, duhet të palosni fillimisht gjethet e palosura, me gjethet e tepërta i palosni dhe i vendosni në hendek. Paketa si kjo tortë është mjaft e fortë, guaska nuk rrëshqet. Megjithatë, mund të përdorni edhe bulona shtesë për të lidhur tortën me siguri.

Si të bëni rrotullat më të shijshme të buta dhe të lëmuara të pranverës së nxehtë - është e shijshme

Hapi 5: Ziejeni tortën me avull

Më pas, vendosni një tenxhere me ujë vetëm për të ekspozuar gjethet e bananes në sobë për të avulluar tortën. Kur uji të vlojë, e vendosim kekun në një tenxhere me avull në zjarr mesatar për rreth 30 minuta dhe më pas keku është zier.

Si të bëni role të shijshme pranverore në shtëpi

Hapi 6: Si të bëni Spring Rolls – U krye

Prisni që torta të ftohet, pastaj mund ta shijoni me salcë djegës, sallatë me kastravec… Produkti i përfunduar është një kek shumë aromatik, korja është shumë e butë dhe e yndyrshme.

Si të bëni rrotulla pranverë super të buta dhe të shijshme - është e shijshme

Në një klimë të freskët, rreth 20-22 °C, mund ta mbani banh cuon në temperaturën e dhomës për rreth 2 ditë. Por në motin e nxehtë të verës, torta prishet shpejt dhe është lehtësisht e thartë. Prandaj, duhet ta ruani në frigorifer për rreth 3-4 ditë për të siguruar cilësi.

Para se të hani, mund ta ngrohni tortën duke e zier me avull ose me mikrovalë, duke u siguruar që torta të jetë ende e butë dhe e shijshme.

Nëse dëshironi ta mbani më gjatë, mund ta mbani në frigorifer për 4-6 javë. Çdo ditë që keni nevojë për të ngrënë, shkrini në frigorifer nga një natë më parë, më pas ngroheni për ta përdorur.

T’ju tregoj se si të bëni rrotulla pranverore pa gjethe bananeje

Nëse nuk keni gjethe bananeje, në vend të gjetheve të bananes mund të përdorni letër alumini dhe letër pergamene. Ju përdorni letër alumini si një shtresë të madhe gjethe bananeje dhe shabllone për shtresën e gjetheve të vogla, më pas palosni dhe mbështillni tortën si me gjethe bananeje.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Gà Chiên Mắm Đơn Giản Mà Đưa Cơm Lạ Kì

Për më tepër, një truk i vogël që nuk duhet të përdorë gjethe bananeje, letër alumini ose shabllone, dhe nuk duhet të mbështillni me kujdes tortën dhe të keni ende role të shijshme të pranverës. Do të thotë, do të përdorni një filxhan, tas të vogël ose kallëp rezistent ndaj nxehtësisë për të bërë avulloren e tortës. Mënyra për ta bërë atë është shumë e thjeshtë.

Pasi të keni zier brumin dhe të keni përgatitur mbushjen sipas udhëzimeve të mësipërme, e hidhni brumin në një filxhan, enë të vogël etj., më pas me një lugë e fërkoni në murin rrethues. Vini re, grijeni miellin vetëm në gjysmë filxhani.

Më pas vendosni në mes mbushjen dhe sipër hidhni brumin. Mund të përdorni një lugë për të përhapur mbushjen në mënyrë të barabartë. Shpatula për zierjen e brumit duhet të zhytet në vaj për ta bërë më të lehtë fërkimin, për të shmangur ngjitjen në brumë.

si te bejme rrotulla pranverore

Në fund e vendosni kekun në tepsi dhe e zieni me avull për rreth 25-30 minuta, keku është gatuar. Duhet ta mbuloni tortën me fletë metalike ose mbështjellës ushqimor rezistent ndaj nxehtësisë për të parandaluar që kondensimi të bjerë në tortë, duke e bërë brumin e brumit.

Teksa prisni të gatuhet ëmbëlsira, përgatisni disa pjata anësore si turshi, roletë me kanellë, etj.

Kur torta të jetë gatuar, prisni që torta të ftohet dhe më pas e ktheni përmbys në një pjatë ose e hani direkt në një filxhan/tas… Shumë i përshtatshëm, apo jo?

si te bejme rrotulla pranverore

Këshilla për të shijuar rrotullat e shijshme pranverore

Mund të thuhet se banh gio është një nga pjatat e njohura me stil elegant të popullit Hanoi. Banh gio është i disponueshëm në çdo cep dhe rrugicë, jo vetëm në tezgat fikse në trotuar, por edhe duke bredhur rrugëve nga shitësit ambulantë.

Nuk është e vështirë të dëgjosh klithmën “Kush është nxehtë pranverë rolls këtu?” së bashku me imazhin e një shitësi ëmbëlsirash në një biçikletë të vjetër, pas është një enë e mbyllur me rrotulla të nxehtë. Pikërisht kështu, banh gio bëhet një pjatë fshatare e njohur për Hanoianët.

Me kalimin e kohës, së bashku me prezantimin e kulturave të kuzhinës nga vende të botës, banh gio ende mban një vend të veçantë në zemrat e Hanoiasve. Megjithatë, me krijimtarinë e vazhdueshme të brezave, mënyra për të shijuar banh gio bëhet më e veçantë nga theksimi i disa pjatave anësore.

Zakonisht, rrotullat e nxehtë të pranverës hahen të thjeshta ose thjesht shërbehen me turshi dhe salcë djegës. Shija e thartë, pikante dhe pikante e përzier me aromën e miellit të orizit dhe ëmbëlsinë e mishit të derrit, është vërtet shumë tërheqëse.

Megjithatë, nëse ecni rreth disa rrotulla të nxehta në Thuy Khue, treg Hom, Dong Cac, etj., do të shihni një servirje të plotë të rrotullave të nxehta, të shoqëruara shpesh me salcice të skuqura, skrivante, kanellë, turshi. Në mes të pasdites, nuk ka asgjë më të mirë se sa të jesh në gjendje të shuash urinë me role të freskëta, kore të buta aromatike dhe mbushje të plotë, plus disa pjata anësore.

Këtu janë disa vende që mund të vizitoni:

 • Nr. 3, Nr. 5 Thuy Khue, Tay Ho
 • Rruga e tregut Nguyen Cong Tru, Hai Ba Trung
 • 58 Ngo Thi Nham, Hai Ba Trung

si te bejme rrotulla pranverore

Përveç kësaj, ka disa vende që shtojnë edhe mish të pjekur në skarë, si p.sh. banh gio në 33 Dong Cac, Dong Da, ose shtojnë rrotulla me burime të nxehta në Hanoi, si p.sh.

si te bejme rrotulla pranverore

Ja detajet se si t’i bëni shumë lehtë në shtëpi rolet e pranverës. Mjafton të kaloni pak kohë dhe do të hani një mëngjes të bollshëm ose një rostiçeri pasdite për të shuar urinë me petët e shijshme të pranverës.

Dhe ka shumë ëmbëlsira të shijshme vietnameze që mund t’i bëni absolutisht në shtëpi. Ju lutemi referojuni recetave të mëposhtme:

Paç fat!

*Foto: Burimi në internet

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Làm Bánh Giò Mềm Mịn Siêu Ngon . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy