Cách Làm Bánh Dẻo ? Truyền Thống Chuẩn Nhất 2023

Referojuni mënyrës tradicionale të përgatitjes së ëmbëlsirave ngjitëse të orizit në It’s Delicious për të bërë ëmbëlsira të bukura të hënës për të pritur hënën pa furrë.

Në tabakatë e Festivalit të Mesvjeshtës, përveç ëmbëlsirave tradicionale të pjekura me ngjyrë të artë, është i domosdoshëm për tortat e orizit të bardhë ngjitës transparent, të ëmbël dhe aromatikë.

Mënyra e përgatitjes së tortës ngjitëse me oriz nuk është e vështirë dhe e ndërlikuar. Nëse nuk e llogaritni kohën për të bërë tortën, do të keni ëmbëlsira plastike tërheqëse në vetëm 1 moment. Për shkak se nuk duhet të prisni që brumi të pushojë, prisni që torta të piqet.

Prandaj, sot do t’ju prezantoj se si ta bëni tortën tradicionale të orizit ngjitës shumë të thjeshtë. Nëse nuk keni furrë për Vitin e Ri Hënor, por ende dëshironi të bëni ëmbëlsira të shijshme të hënës, ju lutemi ruani recetën e mëposhtme.

Në recetën kryesore, unë do të ndaj përbërësit dhe përbërësit për të bërë kek me fasule jeshile. Përveç kësaj, unë tregoj gjithashtu se si të përgatisim fara zambak uji të pure dhe qumësht kokosi. Me tortën e përzier me oriz ngjitës, mund t’i referoheni mënyrës së përgatitjes së mbushjes si në artikullin Si të bëni një tortë.

Si të bëni dumplings

Duke zbuluar se si të bëni tortë tradicionale ngjitëse me oriz të mbushur me bishtaja të shijshme me ëmbëlsi të moderuar.

Përgatitnisë pari orë dhjetë minutë

Gatuaj15 minutë

koha totalesë pari orë 25 minutë

Vakti: Ëmbëlsirë

Specialiteti: Vietnami

Fjalë kyçe: Torte tradicionale

Racioni: 6 kek 150 g

Kaloritë: 530kcal

Përbërësit për përgatitjen e ëmbëlsirës me ujë me sheqer

Përbërësit për koren e byrekut

 • 392 g tortë ujë me sheqer
 • i dymbëdhjeti g vaj gatimi
 • 6 g parfum grejpfrut
 • 200 g Miell orizi ngjitës verior (miell orizi i pjekur ngjitës)

Përbërësit për shamitë e bishtajave

Hapi 1: Gatuani ëmbëlsirën me ujë me sheqer

 • Ziejeni ujin me sheqerin dhe më pas zvogëloni nxehtësinë në minimum, shtoni lëngun e limonit dhe gatuajeni për 15 minuta të tjera, fikni zjarrin dhe kullojeni në një sitë. Kur uji i sheqerit ftohet, mund të përdoret për të bërë ëmbëlsira.

Hapi 2: Përgatitni tortën

 • Bishtajat lahen, ngjyhen, më pas nxirren nga tenxherja, shtohen sheqeri dhe 200 ml ujë të nxehtë dhe zihen derisa të zihen fasulet.

 • E bluajmë me ujë derisa të jetë e lëmuar, e filtrojmë përmes një sitë derisa të jetë e qetë dhe më pas e vendosim në tigan. Shtoni ½ sasi vaji dhe përzieni vazhdimisht në zjarr të ulët. Vazhdoni të shtoni vajin e mbetur dhe përzieni mirë.

 • Kur masa e fasules të trashet, masën e miellit me 70 ml ujë e hedhim ngadalë në tepsi dhe e përziejmë vazhdimisht.

 • Vazhdoni të vendosni fasulet në nxehtësi të ulët derisa mbushja të jetë e thatë, e lakueshme, e pa shkrirë dhe nuk ngjitet në tigan.

 • Kur mbushja të ketë mbaruar, fikni zjarrin dhe e lini të ftohet pak, më pas e ndajmë mbushjen në pjesë të barabarta. Topthat mbushen dhe mbështillen për të shmangur tharjen gjatë procesit të krijimit të kores.

Hapi 3: Përgatitni koren

 • Përzieni mirë ujin me sheqer, lëngun e grejpfrutit, më pas shtoni ngadalë miellin e orizit ngjitës dhe përzieni shpejt. Më pas, shtroni një shtresë të hollë mielli mbi brumin dhe gatuajeni atë të qetë.

 • Në fund e ndajmë brumin në pjesë të barabarta.

Hapi 4: Piqni tortën dhe mbyllni tortën

 • Rrokullisni brumin në një rreth në mënyrë që buza të jetë më e hollë se pjesa e brendshme. Vendoseni mbushjen në qendër dhe mbuloni lëvozhgën në mënyrë që të vrasë bërthamën. Më pas, ngjitni skajet e brumit së bashku dhe rrotulloni brumin 2-3 herë.

 • Vendoseni brumin në kallëp, shtypeni butësisht për ta përhapur brumin në mënyrë të barabartë në kallëp. E leme kekun te pushoje ne kallep per 3-5 minuta dhe me pas e nxjerrim.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Vịt Nấu Măng ? Ngon & Chuẩn Nhất 2023

Kaloritë: 530kcal

Si të bëni një tortë të detajuar

Hapi 1: Gatuani ëmbëlsirën me ujë me sheqer

Fillimisht zieni ujin me sheqerin në zjarr të fortë, përzieni sheqerin me lugë disa herë në mënyrë që sheqeri të mos ngjitet në fund të tenxheres. Vini re nëse përdorimi i ujit të pastruar ose uji i filtruar përmes një filtri uji është më i miri dhe më i shijshmi. Kur uji vlon, sheqeri tretet.

Më pas, ulni zjarrin në minimum, më pas shtoni lëngun e limonit dhe gatuajeni edhe për 15 minuta të tjera, më pas fikni zjarrin. Gjatë kësaj kohe, nuk duhet të përzieni tenxheren me ujë me sheqer.

si te bejme kek te bute

Pas gatimit, ujin me sheqer e filtroni në një sitë dhe e lini të ftohet, pastaj mund të bëni ëmbëlsira. Mund të gatuani ujë me sheqer nga një natë më parë, ta lini gjatë natës për ta përdorur të nesërmen. Ju vini re, sa më i bardhë të jetë sheqeri i përdorur, aq më i pastër do të jetë uji i përfunduar me sheqer, gjë që do të ndihmojë që torta të ketë një ngjyrë më të bukur.

si te bejme kek te bute

Hapi 2: Përgatitni tortën

Fillimisht lani bishtajat dhe më pas i vendosni në një tenxhere dhe shtoni ujë të nxehtë në mënyrë që niveli i ujit të jetë rreth 1 cm më i lartë se fasulet, zhyteni për 1 orë 30 minuta që të zbuten fasulet.

Më pas, kulloni ujin, shtoni 80 gr sheqer dhe 200 ml ujë të nxehtë dhe zieni në zjarr të fortë. Kur fasulet të vlojnë, ulni zjarrin në minimum. Gjatë gatimit, përzieni disa herë, hiqni shkumën dhe shtoni ujë nëse uji thahet shpejt.

Kur fasulet të jenë gatuar plotësisht, fikni zjarrin dhe përziejini derisa të jenë të lëmuara. Sa më shumë ujë të bluani, aq më e imët do të jetë përzierja e fasules.

Më pas, i filtroni fasulet përmes një sitë derisa të jenë të lëmuara dhe më pas i vendosni në tigan dhe shtoni ½ e vajit.

si te bejme kek te bute

Gatuani në zjarr të ulët dhe përzieni vazhdimisht që të bashkohen vaji dhe fasulet. Më pas shtoni vajin e mbetur dhe vazhdoni ta përzieni.

Kur masa e pastruar e fasules të bëhet më e trashë, përzieni 9 g miell me 70 ml ujë. Më pas, hidhni ngadalë përzierjen e miellit të tretur në tepsi me fasule dhe përzieni vazhdimisht që të bashkohen përbërësit.

si te bejme kek te bute

Vazhdoni t’i vendosni fasulet në nxehtësi të ulët derisa mbushja të thahet, fleksibël, të mos shkrihet dhe të mos ngjitet në tigan. Mund të kontrolloni nëse mbushja ka kaluar apo jo duke marrë një pjesë të vogël, duke e rrumbullakosur, nëse stafi është në këmbë, mbushja është bërë dhe nëse mbushja është shkrirë, ju lutemi shtoni më shumë.

si te bejme kek te bute

Mbushja eshte bere, fikim zjarrin dhe e leme te ftohet pak me pas mbushjen e ndajme ne pjese te barabarta. E ndani mbushjen në mënyrë që pesha e mbushjes të përbëjë 1/3 e peshës së kekut. Në këtë recetë kam bërë një kek 150g, pra mbushja ka një peshë prej 50g.

Kur mbushja të jetë ftohur dhe të jetë ende e ngrohtë, mund ta formoni mbushjen në toptha të rrumbullakëta, më pas ta mbuloni mbushjen për të parandaluar tharjen e saj gjatë procesit të krijimit të kores.

Si të bëni kokrrat më të mira të bishtajave

*Shënim: ju duhet ta mbyllni mbushjen derisa mbushja të jetë e thatë, e lakueshme dhe jo e shkrirë. Përveç kësaj, nuk duhet të pakësoni ose shtoni shumë sheqer dhe vaj. Këto do të bëjnë që torta të dalë e ndenjur ose jashtë formës.

Nëse ju pëlqen të hani bishtaja të kripura, duhet të lexoni se si të bëni vezë të kripura në artikullin Si të bëni ëmbëlsira të hënës.

Hapi 3: Korja

Fillimisht përzieni mirë përzierjen e ujit me sheqer, parfumit të grejpfrutit dhe vajit të gatimit.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Khoai Lang Nướng ? Hấp Dẫn Nhất 2023

Më pas, përdorni njërën dorë për ta futur brumin ngadalë në enën me ujë sheqeri. Me dorën tjetër trazojeni vazhdimisht që brumi të jetë i njëtrajtshëm, bëjeni shpejt dhe në mënyrë të barabartë që brumi të mos jetë i lëmuar dhe jo i lëmuar.

si te bejme kek te bute

*Shënim: për shkak se thithja e ujit e çdo mielli është e ndryshme, nëse brumi ju duket pak i pastruar, mos nxitoni të shtoni miellin e kekut, por përzieni shpejt për disa raunde të tjera, brumi do të përzihet shpejt.

 • Nëse shtoni miell në atë kohë, brumi do të jetë mesatar, as i trashë dhe as i trashë, por pasi të pushoni për 1-2 ditë, ngurtësohet lehtë.
 • Nëse brumi është i pastruar, por e përzieni menjëherë, brumi do të shkrihet, nuk do të qëndrojë, duke çuar në humbjen e fokusit dhe formës pasi torta të jetë mbyllur.

Më pas, nxirrni brumin dhe vendosni një shtresë të hollë mielli. Nuk duhet të fërkoni shumë miell, duke bërë që sasia e brumit të ndryshojë, duke rezultuar në një tortë të fortë pas 1-2 ditësh.

Më pas, e gatuani brumin si më poshtë: përdorni duart për ta përhapur brumin, më pas mblidhni brumin në një rrotull, më pas rrotullojeni brumin vertikalisht dhe vazhdoni ta largoni brumin. E bëni 6 herë pastaj ndaloni, tani brumi është shumë i lëmuar.

si te bejme kek te bute

* Shënim: mos e gatuani për një kohë të gjatë, kjo do të bëjë që torta të ngurtësohet.

Në fund e ndani brumin në 3 pjesë të barabarta, secila me peshë 100 g. Nëse dëshironi të bëni një tortë me një peshë më të vogël, mjafton të aplikoni formulën për raportin e kores fleksibël dhe 2 guaska: 1 bërthamë për të ndarë brumin në pjesë të arsyeshme.

Tortën duhet ta bëni pak më të madhe se kallëpi, si në këtë recetë kam bërë një kek 150 g (përfshirë 100 g kore dhe 50 g mbushje), duke përdorur një kallëp 125 g. Sepse kur të shtypet në kallëp, do të mbushet, torta do të jetë më e mprehtë dhe më e bukur.

Hapi 4: Piqni tortën dhe mbyllni tortën

Përdorni një oklla për të rrotulluar brumin në një rreth. E shtrini brumin në mënyrë që skaji i jashtëm të jetë i hollë, ndërsa pjesa e brendshme të jetë e trashë, kur mbuloni lëvozhgën, brumi do të shtrihet për një lëvozhgë të njëtrajtshme dhe do të ngjitet më së miri në bërthamë. Prandaj, gjatë prerjes së tortës, do të shihni që mbushja dhe lëvozhga duken mjaft të njëtrajtshme, nuk ka ndarje, duket shumë bukur.

Vendosni mbushjen në mes të brumit dhe më pas kapni skajet në mënyrë që lëvozhga të mbulojë mbushjen.

Si të bëni petulla të shijshme tradicionale

Më pas, e rrotulloni brumin butësisht 2-3 herë. Absolutisht nuk e rrotulloni me kujdes derisa brumi të jetë i rrumbullakët, sepse rrotullimi i gjatë do ta bëjë brumin të fortë.

Më pas, vendoseni brumin në kallëp dhe shtypni butësisht formën. Shtypni pëllëmbën e dorës për ta përhapur tortën në mënyrë të barabartë në kallëp për të ndaluar.

Si të bëni dumplings

Në fund e lini tortën të pushojë në kallep për 3-5 minuta, kjo ndihmon që keku të jetë më i mprehtë. Ndërsa prisni që torta të pushojë, ju vazhdoni të bëni një tortë tjetër me të njëjtat veprime.

si te bejme kek te bute

*Shënim: Për shkak të natyrës së brumit, brumi tkurret shumë shpejt, kështu që duhet ta bëni shpejt, nëse punoni ngadalë, brumi do të tkurret dhe do të jetë e vështirë për të bërë një kek të mprehtë.

Nëse nuk jeni mësuar ta bëni, bëjeni një nga një, në vend që të përzieni të gjithë përbërësit e lëvozhgës dhe më pas ta ndani brumin. Në këtë pikë, ju vetëm duhet të përzieni 33 g miell orizi ngjitës me një përzierje të lagësht prej 65 g ujë sheqeri, 2 g vaj gatimi dhe 1 g lëng grejpfruti. Bëni hapat e mëposhtëm siç udhëzohet më sipër. Pasi të keni mbaruar tortën e parë, filloni të bëni koren, më pas formoni mbushjen dhe formoni tortën tjetër.

Në mënyrë që torta të jetë më e mprehtë dhe më e bukur, duhet të zgjidhni kallëpe me tekstura të mëdha, modele dhe gdhendje të thella. Nëse përdorni një kallëp pranveror, duhet të shtypni fort për të marrë një përkufizim të mirë të tortës.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Bún Chả Hà Nội Ngon & Chuẩn Nhất

Si të bëni donuts në shtëpi

Pas mbylljes, torta do të jetë shumë e ëmbël. Prandaj, ju lutemi mbyllni kapakun dhe lëreni tortën për 1-2 ditë në temperaturën e dhomës, korja do të bëhet më e qartë dhe më fleksibël, ëmbëlsia është gjithashtu më e butë.

Me ëmbëlsirat tradicionale të orizit ngjitës, nuk duhet t’i vendosni në frigorifer, kjo do ta bëjë tortën më pak fleksibël. Duhet ta përdorni edhe për një kohë të shkurtër për të garantuar shëndetin.

Më trego si të bëj një tjetër tortë ngjitëse orizi

Bërthamat e farës së Lotusit

Për bërthamat e farave të zambakut ju nevojiten 200 g fara të freskëta zambak uji ose 100 g fara të thara zambak uji, 75 g vaj gatimi, 80 – 90 g sheqer, 10 g miell për të gjitha përdorimet dhe 30-40 ml ujë. Kjo recetë është e mjaftueshme për të bërë mbushjen për 3 ëmbëlsira ngjitëse orizi 150g.

Fillimisht lani farat e zambakut, hiqni farat e dëmtuara. Më pas, lagni me ujë të nxehtë për rreth 10 minuta dhe ndani qendrën e zambakut nëse ka.

Hidhni farat e lotusit në një kosh për t’u kulluar dhe më pas i vendosni të ziejnë në zjarr të fortë. Kur uji të vlojë, uleni zjarrin dhe ziejini derisa farat e zambakut të jenë të mëdha dhe të buta. Nëse përdorni fara të thata zambak uji, futini ato në ujë të ngrohtë për rreth 3-4 orë për të zvogëluar kohën e zierjes.

si te bejme kek te bute

Pasi farat e zambakut të zbuten, bluajini me ujë të bollshëm derisa të jenë të lëmuara.

Më pas, shtoni sheqerin derisa masa është ende e ngrohtë dhe përzieni derisa të tretet, më pas shtoni 1/3 e vajit, vazhdoni të trazoni.

Filtrojeni përmes një sitë derisa të jetë e qetë dhe më pas vendoseni në një tigan dhe vendoseni në nxehtësi mesatare. Pas rreth 3-4 minutash shtoni edhe 1/3 e vajit. Vini re se duhet të përzieni vazhdimisht në mënyrë që përbërësit të përzihen së bashku dhe të shmangni depozitimet në fund të tiganit.

Kur vaji të jetë përzier plotësisht, shtoni pjesën tjetër të vajit. Përzieni vazhdimisht derisa uji të avullojë më pak dhe mbushja të jetë më e trashë, më pas shtoni ngadalë përzierjen e miellit të tretur me ujë.

Më pas, ju rrëshqiteni dhe bëni hapat e mëtejshëm të ngjashëm me mënyrën sesi mbushen me bishtaja.

Mbushje me qumësht kokosi

Receta për përgatitjen e mbushjes me qumësht kokosi për 3 ëmbëlsira plastike 150 g përfshin 200 g arrë kokosi të freskët të grirë, 80-90 g qumësht të kondensuar të ëmbël, 100 g qumësht kokosi, 25-30 g miell orizi ngjitës dhe 30-40 g susam të bardhë të pjekur të pjekur.

Fillimisht, përzieni kokosin e grirë me qumështin e kondensuar dhe e lini të qëndrojë për rreth 30-40 minuta. Ju mund të shtoni ose zvogëloni sasinë e qumështit të kondensuar sipas shijes tuaj.

Më pas, qumështin e kokosit e zieni në zjarr mesatar derisa të ngrihet avulli, më pas shtoni kokosin e grirë dhe ulni zjarrin. Lëvizni derisa fibra e kokosit të jetë pak e ngushtë, pastaj fikni sobën. Duhet të keni parasysh, jo shumë të thatë ose jo shumë të lagësht.

si te bejme kek te bute

Më pas shtoni ngadalë miellin e kekut dhe susamin e bardhë dhe i përzieni mirë, më pas peshoni dhe ndani mbushjen. Pastaj e rrumbullakosni edhe mbushjen dhe e mbuloni si me mbushjen e bishtajave.

Mënyra tradicionale e përgatitjes së ëmbëlsirave ngjitëse me oriz është vërtet shumë e thjeshtë, e lehtë dhe nuk kërkon aq kohë sa pjekja.

Edhe nëse nuk keni furrë, prapë mund të bëni ëmbëlsira të shijshme për të gjithë familjen për t’i shijuar ose për të bërë dhurata domethënëse për miqtë dhe familjen.

Nëse keni një furrë, mos hezitoni të provoni të bëni disa tufa të tjera byreku!

Ju lutemi bëni dhe jepni komente Thatlangon. Paç fat!

*Foto: Burimi në internet

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Làm Bánh Dẻo ? Truyền Thống Chuẩn Nhất 2023 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy