Cách Làm Bánh Bao Thơm Ngon & Đơn Giản Nhất 2023

Le të zbulojmë se si të bëjmë petë ? të thjeshta, të drejta, të shijshme me vezë mishi dhe thëllëza të ekipit It’s Delicious.

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Një mëngjes me vlera ushqyese ndihmon trupin të ketë energji për të funksionuar gjatë gjithë ditës. Për të gjetur një pjatë që është sa e shpejtë, e lirë dhe plot lëndë ushqyese, është e pamundur të injoroni petat.

Dumplings janë mëngjesi i përhershëm i çdo familje vietnameze për shkak të komoditetit të tyre. Prandaj, për të siguruar shëndetin e të gjithë familjes, nënat shpesh gjejnë një recetë për të bërë petë të thjeshta dhe të shijshme dhe të modifikuara sipas shijes së familjes së tyre.

Dumplings janë ëmbëlsira të lehta dhe të shijshme. E mbështjellë nga jashtë është një kore sfungjerore, e lëmuar, e ëmbël dhe brenda është një mbushje e shijshme me vezë thëllëza. Dumplings kanë origjinën nga Kina dhe janë futur në Vietnam shumë kohë më parë. Vietnamezët kanë qenë shumë të zgjuar për të modifikuar petat tradicionale kineze për t’iu përshtatur më mirë shijes së tyre.

Receta si të bëni petë Po e ndaj më poshtë duke përdorur pudër të gatshme që është shumë e thjeshtë dhe e lehtë, kushdo mund ta aplikojë me sukses.

Le të fillojmë të punojmë së bashku!

Si të bëni dumplings

Receta moderne e petullave është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe e lehtë. Çdo grua mund të aplikojë me sukses.

Përgatitni30 minutë

Gatuaj20 minutë

Koha e pritjessë pari orë dhjetë minutë

koha totale2 orë

Vakti: Mëngjesi

Specialiteti: Kinë

Fjalë kyçe: peta

Racioni: 4 Njerëzit

Kaloritë: 350kcal

Hapi 1: Inkuboni brumin e petës

 • Fillimisht hidhni 500 gr miell në një tas të madh. Më pas, futni një gjysmë pako maja të thatë brenda brumit dhe përzieni me 180 ml qumësht të freskët dhe më pas inkuboni që majaja të zgjerohet në mënyrë të barabartë. Ju inkuboni për rreth 10 minuta.

 • Më pas hidhni 2 lugë sheqer me pak kripë në miell dhe më pas hidhni të gjithë majanë në enë. Më pas, merrni të bardhën e një veze në një tas dhe përzieni të gjithë përbërësit së bashku.

 • E përzieni derisa brumi të jetë shumë i lëmuar, më pas e rrotulloni përsëri në një tas me pak vaj që të mos ngjitet, më pas mbulojeni me mbështjellës ushqimi, inkuboni për rreth 1 orë për të dyfishuar brumin.

Hapi 2: Bëni petën

 • Ndërsa brumi është duke u inkubuar, mund të bëni mbushjen. Fillimisht sillni vezët e thëllëzave të ziera dhe i hiqni lëvozhgat.

 • Ju sillni fasulet e njomura, qepët dhe kërpudhat e veshit të drurit.

 • Qepët e purpurta, i prisni dhe i skuqni derisa të marrin ngjyrë të artë.

 • Mishin e keni prerë hollë dhe më pas e bëni pure. Më pas hidhni të gjitha zhardhokët, qepët, kafshën e drurit, qepët e skuqura dhe shtoni erëzat e mbetura në mishin e bluar dhe përzieni mirë.

 • Ju sillni vezë thëllëza që janë qëruar dhe mbushja e mishit është njomur me erëza për t’i dhënë formë tortës. Merrni një copë mishi dhe më pas me duar e rrafshoni mbushjen në një sipërfaqe të sheshtë dhe vendosni 1-2 vezë thëllëza në mes dhe më pas e rrumbullakosni.

 • Anëtarët sigurohen me mjeshtëri që mishi të jetë i rrethuar në mënyrë të barabartë nga vezët e thëllëzës dhe vezët e thëllëzës të mos ekspozohen.

Hapi 3: Bëni një formë pete

 • Kur brumi të ketë pushuar mjaftueshëm, hiqeni dhe gatuajeni edhe 5 minuta të tjera për t’u siguruar që brumi të jetë mjaft i butë.

 • Pas zierjes, ndani brumin në copa të vogla për t’i dhënë formë tortës. Brumin e ndarë e formoni në formë rrethi, më pas e rrotulloni brumin për ta rrafshuar.

 • Kur brumi të ketë mbaruar rrotullimin, vendosim në mes qoftet e mbështjellë me vezë dhe brumin e mbështjellim në formë rrethi.

 • Nëse jeni fillestar dhe nuk i keni formuar ende petat në formë, thjesht duhet t’i jepni petat në formë rrethi dhe më pas t’i vendosni në një kallëp pete të shtypur lehtë për të marrë një petë të bukur.

 • Kur të keni mbaruar formimin e të gjitha petëve, vendoseni në një copë letër pergamene për t’u zier me avull.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Bánh Trung Thu Lava Trà Xanh Ngon & Chuẩn Nhất 2023

Hapi 4: Ziejeni tortën me avull

 • Ju vendosni të gjitha petat e ziera në avull në avull dhe inkuboni për 10 minuta përpara se t’i zieni në avull.

 • Pas inkubimit, e zieni tortën në avull në një tenxhere me ujë të vluar për rreth 20 minuta derisa torta të jetë gatuar. Ju kontrolloni që torta është gati dhe më pas e hiqni atë.

Kaloritë: 350kcal

Si të bëni petulla në detaje

Hapi 1: Inkuboni brumin e petës

Ju vendosni 500 gr miell të gatshëm për petë në një tas ose tas të madh për ta bërë më të lehtë gatimin e brumit.

Në paketimin e pluhurit të petës, ka një paketë të vogël maja të thatë, gjysmën e asaj pakete maja të thatë e derdhni në 180 ml qumësht të freskët dhe e përzieni derisa majaja të tretet dhe më pas mbulojeni. Inkuboni majanë për rreth 10 minuta që majaja të zgjerohet në mënyrë të barabartë.

Më pas, në enën e miellit hidhni 2 lugë sheqer dhe pak kripë, më pas hidhni në mes të tasit të gjithë majanë që është rritur.

Më pas, ndajmë të bardhat e vezëve dhe i vendosim në një enë. Vini re mos merrni të verdhën e vezës, por vetëm të bardhën e vezës sepse do të ndihmojë lëvozhgën e petës të lulëzojë mirë, e butë, e përtypur dhe sfungjerë. Të bardhat e vezëve mund t’i zëvendësoni me 2 lugë çaji pluhur pjekjeje.

Më pas, përzieni të gjithë përbërësit së bashku. Shtoni pak vaj në brumë dhe gatuajeni derisa brumi të jetë i qetë. Brumin e gatuani për rreth 10 deri në 15 minuta në mënyrë që brumi të jetë shumë i përtypur dhe i butë.

Pas zierjes së brumit, mbështilleni brumin në një top dhe vendoseni në një tas të lyer tashmë me një shtresë të hollë vaji. Më pas mbulojeni enën me mbështjellës ushqimor dhe lëreni brumin të rritet për rreth 1 orë që të dyfishohet në masë.

Në këtë mënyrë për të bërë petë, ne përdorim një paketë të gatshme të brumit të petës me një paketë maja të thatë për lehtësi dhe lehtësi për t’u gjetur dhe blerë për ju që nuk keni shumë përvojë në miell.

Nëse nuk dëshironi të përdorni miell të gatshëm për dumpling, përdorni 500 g miell për të gjitha përdorimet 11 me 7 g (2 lugë gjelle) maja të thatë. Ju gjithashtu mund t’i referoheni recetës së kores së tortës në artikullin Si të bëni dumplings qumështi. Sigurohuni që korja e petës të jetë e butë dhe super aromatik.

Hapi 2: Bëni petën

Ndërsa prisni që brumi të rritet, vazhdoni në hapin tjetër se si të bëni këtë petë. Është mbushje torte.

Fillimisht shtoni vezët e thëllëzës për të zier. Zieni për rreth 4 deri në 5 minuta, vezët e thëllëzës janë zier. Pasi të jenë zier vezët. E nxirrni dhe e hiqni.

Një truk i vogël për ta bërë më të lehtë qërimin e vezëve është kur vezët janë zier, derdhni të gjithë ujin e vluar dhe hidhni ujë të ftohtë në tenxhere me vezë dhe lëreni të qëndrojë për 1 deri në 2 minuta. Pas kësaj, derdhni ujin dhe mbuloni tenxheren me një tundje të lehtë në mënyrë që lëvozhgat e vezëve të rrëshqasin. Duke vepruar kështu ju do të merrni vezë thëllëza të qëruara në mënyrë perfekte.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Bánh Xèo Nhật Okonomiyaki ? Ngon Nhất

Si të bëni dumplings

Më pas sillni fasulet, qepët dhe të grira imët në kokrra të vogla shege. Më pas, merrni veshin e drurit për ta zhytur në ujë të ngrohtë që të zgjerohet dhe më pas e prisni imët. Qepë të vogla të prera në feta.

Në fund përgatisni mishin. Mishin e keni prerë në feta dhe më pas e keni bërë pure. Nëse dikush nuk ka blender, mund ta grisë, ose thjesht të blejë mish të bluar paraprakisht ?. Vini re kur zgjidhni mish, duhet të zgjidhni mish si me yndyrë ashtu edhe me yndyrë si të pasmet apo sqetullat.

Kur mishi të ketë mbaruar bluarjen, sillni qepën e purpurt të prerë në feta për të skuqur. Hidhni pak vaj gatimi në tigan, më pas shtoni qepët dhe skuqeni derisa qepa të marrë ngjyrë të artë.

Kur të gjithë përbërësit të jenë përgatitur, do të shkoni të marinoni mishin.

Merrni mishin e grirë dhe vendoseni në një tas, më pas shtoni veshin e grirë, fasulet dhe qepën. Më pas, shtoni farat e mbetura të erëzave, sheqerin, kripën dhe të gjithë qepën e skuqur dhe përziejini mirë. Kur të përfundoni përzierjen e mbushjes, mbulojeni me mbështjellës ushqimor dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta në mënyrë që mishi të mund të mbushë shijet në mënyrë të barabartë.

Si të bëni dumplings

Mishi është lagur me erëza, merrni vezët e thëllëzës që janë qëruar dhe filloni të formoni tortën. Nxirrni një copë mishi të rrafshuar dhe në mes vendosni një vezë thëllëza dhe më pas rrumbullakosni mishin. Bëjini qoftet në mënyrë që mishi të rrethojë të gjitha vezët e thëllëzave, duke mos i lënë vezët e thëllëzës të dalin.

Ju bëni të njëjtën gjë derisa të jenë përgatitur të gjitha vezët e thëllëzave.

Hapi 3: Si të bëni dumplings – Formimi

Kur të përfundoni petat, nxirrni brumin që është inkubuar për një kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur për të formuar tortën. Kur nxirrni brumin, gatuajeni brumin edhe për 5 minuta të tjera për t’u siguruar që brumi të jetë i lëmuar dhe sfungjer. Më pas e ndajmë brumin në pjesë të barabarta.

Pasi ta ndajmë brumin, përgatisim një copë letër furre dhe e vendosim në një sipërfaqe të sheshtë për të rrotulluar brumin. Merrni brumin e ndarë dhe e formoni në një rreth, më pas merrni një petull ose një gotë të gjatë për ta nxjerrë brumin.

Kur brumi të jetë rrotulluar, vendosni qoftet në qendër të qeskës së vezëve të thëllëzave dhe bëni topat në formë rrethi. Mos harroni të siguroheni që brumi të jetë i lidhur mirë në mënyrë që mbushja të mos dalë jashtë.

Petat janë rrumbullakosur, i vendosni në kallëp për petë dhe i shtypni butësisht. Format e petës përdoren për t’i dhënë formë petëve më të bukura, fillestarët duhet ta përgatisin këtë kallëp për të bërë një petë të bukur dhe të bukur.

Si të bëni dumplings

Pasi petat të jenë në formë të mirë, prisni një copë letër pergamene për t’i vendosur petat.

Hapi 4: Ziejini petat me avull

Pasi të keni mbaruar procesin e formimit të petëve, i vendosni të gjitha petat në avull dhe i inkuboni për rreth 10 minuta, më pas i zieni me avull.

Duke pritur që brumi të pushojë, hidhni ujë në tenxheren e avullit, lëreni ujin të vlojë. Kur uji të vlojë, mund t’i vendosni petat dhe t’i zieni me avull për rreth 20 minuta. Gjatë procesit të zierjes, mbajeni nxehtësinë lart. Pasi torta të jetë gatuar, fikni sobën, prisni rreth 5-7 minuta dhe më pas nxirreni torta për të përfunduar.

Hapi 5: Përfundoni petën

Pas procesit tonë të bërjes së kësaj pete, peta juaj do të zgjerohet në mënyrë të barabartë, si sfungjer dhe mbushja nuk do të dalë jashtë. Lëvozhga e petës është e butë, sfungjer dhe e ëmbël. Mishi brenda është plotësisht i pjekur dhe aromatik. Kur hahet keku, korja ka një shije të ëmbël, sfungjer dhe nuk është e thatë. Mishi është i shijshëm, vezët e thëllëzës mbështillen brenda dhe zihen në mënyrë të barabartë.

Tham Khảo Thêm:  Cách Làm Vịt Quay ?? Da Giòn Ngon & Chuẩn Nhất 2023

si të bëni dumplings - kaq të shijshme

Shënime kur bëni petë

Pluhur i pjekur

Në procesin e bërjes së petave, hapat janë mjaft të thjeshtë, por kërkojnë kohë. Kur bëni petë, hapi më i rëndësishëm është inkubimi i brumit, duhet të siguroheni që majaja, brumi dhe mbushja të jenë inkubuar për një kohë të mjaftueshme që të mund të bëni petë të përsosura.

Koha e inkubacionit të brumit varet nga shumë faktorë si temperatura e ambientit, temperatura brenda brumit. Për shkak se temperatura në Vietnam është mjaft e ngrohtë, koha e inkubacionit 1 orë si recetë është e mjaftueshme që brumi të dyfishohet në madhësi. Megjithatë, në ditët e ftohta në veri, mund të duhet pak më shumë që brumi të piqet mjaftueshëm.

si te bejme kek

Mënyra më e lehtë për të vëzhguar është ta vendosni brumin në një enë/enë të madhe plastike ose qelqi. Në fillim të inkubacionit, mund ta shtypni butësisht për ta përhapur brumin në mënyrë të barabartë në sipërfaqen e poshtme të kutisë dhe më pas shënoni nivelin e brumit në pjesën e jashtme të kutisë. Pasi të shihni pluhurin për pjekje të dyfishojë vijën e shënuar, brumi është gati për t’u përdorur.

Dhe nëse shtëpia juaj ka një furrë që mund të aktivizojë modalitetin e pjekjes, mund ta inkuboni brumin në furrë në modalitetin e inkubacionit (30-40 ° C) brenda një ore pasi koha në recetë është në rregull.

Simite me avull

Gjatë zierjes së tortës në avull, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe disa pikave në mënyrë që torta të gatuhet në mënyrë të barabartë, të shtrihet, të mos rrafshohet, të thahet.

Nëse nuk keni avullore prej bambuje, mos harroni ta mbështillni me kujdes kapakun si kur zieni ëmbëlsira me lëkurë derri, ëmbëlsira me banane, … në mënyrë që uji të mos rrjedhë nga sipërfaqja e kekut, duke e bërë tortën të butë.

Shporta e avullit gjithashtu duhet të jetë mjaft e lartë nga fundi i tenxhere, në mënyrë që kur uji të vlojë fuqishëm, të mos arrijë në fund të avullit për të lagur koren.

Duhet të monitoroni dhe të rregulloni kohën e mjaftueshme që torta të gatuhet dhe ta heqë atë. Duhet të shmangni zierjen e tortës në avull për një kohë të gjatë, sepse kjo e bën torta të thatë dhe jo më të shijshme.

Pas një kohe të mjaftueshme për të zier me avull për të gatuar ëmbëlsirën, hapeni menjëherë kapakun. Fikeni sobën dhe prisni rreth 5-7 minuta që torta të stabilizohet, për të mos u rrëzuar kur e nxirrni tortën për të kërkuar një avullore.

Mbushje keku

Kjo është pjesa që mund ta ndryshoni sipas dëshirës tuaj.

Më sipër është receta tradicionale e petullave me vezë të thëllëzës. Ju mund të shtoni disa nga përbërësit e mëposhtëm në mbushjen e ëmbëlsirës së shijshme për ta bërë atë më tërheqëse:

Përveç mbushjeve të shijshme, mund të bëni edhe mbushje vegjetariane dhe të ëmbla:

Si të bëni dumplings

Nuk është e vështirë të bësh petë të shijshme dhe ushqyese, apo jo?

Motra, nënat duhet vetëm t’i kushtojnë pak vëmendje gjatë procesit të përgatitjes që të mund të bëjnë tufa petash që janë sa të shijshme dhe higjienike për të gjithë familjen. Një petë e nxehtë me një gotë qumësht ushqyes do të jetë mëngjesi i përsosur për një ditë të ngarkuar.

Fat i mirë me recetën si të bëni petë këtë dhe modifikojeni për t’iu përshtatur shijes së familjes suaj.

Shikoni më shumë receta të shijshme për petë të So La Ngon!

*Foto: E mbledhur

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Làm Bánh Bao Thơm Ngon & Đơn Giản Nhất 2023 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy